mała włoska restauracja przy rynku w Krakowie

Świetna włoska kuchnia
Masz ochotę dobrze zjeść? Spośród wielu opcji, jakie daje kuchnia z Europy na dużą uwagę zasługuje włoska kuchnia. Z jakiego powodu? Przede wszystkim z tego powodu, że włoska kuchnia to bogactwo smaków, połączeń i duża dawka zdrowia.

Typowe włoskie przyprawy

Standardowemu Polakowi włoska restauracja, łączy się przede wszystkim z makaronem i pizzą i czasem z winem. Podczas gdy włoska kuchnia to też takie przysmaki jak słodkie desery czy świeże warzywa.

Popularne włoskie dania

Makarony są bazą kuchni włoskiej. Włosi przygotowują makarony w kilkudziesięciu rodzajach. Praktycznie trudno wyobrazić sobie składniki których nie da się dołączyć do makaronu. restaurants main market square krakow Owoce morza, różne rodzaje mięs, np. wołowe czy drobiowe oraz rożnorodne przyprawy, sprawiają, że pasty nie mogą się przejeść.

Kolejnym klasycznym daniem jest pizza. Wbrew pozorom nie pochodzi ona z Włoch lecz z Grecji. Znana jest jednakże jako włoska potrawa. Prawdziwa włoska pizza powinna mieć niezbyt grube ciasto i niezbyt duża ilość składników. Najprostsza jej wersja to margharita z serem. Krucha pizza to rozkosz podniebienia, ale niestety spora ilość kalorii. Nie jest to zatem danie dla tych, którzy chca być szczupli.

Włoskie potrawy to coś więcej niż jedynie pizza i makaron. To też canelloni, tortellini, piada oraz liczne desery – takich jak tiramisu czy panettone. Będąc we włoskiej restauracji nie warto zapominać o winie czy o dojrzałych serach- ricotty, mozarelli oraz grana padano.
Zobacz film